Svatá písma byla sepsána před tisícovkami let. Jak mohou být jejich principy a instrukce aplikovatelné v dnešní době? A jak nalézt ztracenou víru v sebe sama? Přednáška z Dijonu z Francie, 2015.

Audio online:

Audio ke stažení:
https://drive.google.com/file/d/1Ku5S7q-NFA6LCU5mWELb66HrvaTGC520/view?usp=sharing

Všechny české překlady ke stažení (mp3):
https://drive.google.com/drive/folders/1jmjPY8gs0OnJFKvRfYfBERu1C2g9frqY?usp=sharing

Jsem velmi rád, že tu jsem. Moje láskyplné pozdravy vám všem, dobrým duším. V duchovním slova smyslu všichni jste mými drahými příbuznými. Tento vztah ale musíme objevit z úrovně duše a Nadduše. Jakmile jsou odstraněny relativní bariéry naší světské identifikace, objevíme, že jsme všichni drahými příbuznými, neboť jsme všichni dětmi toho stejného Nejvyššího Pána. To, co říkám, je skutečnost. Je zcela možné objevit nektarový vztah mezi námi v rámci vztahu k Nejvyšší nektarové Pravdě. Koncept božského života je velmi rozsáhlý, mystický a plný nádherné rozmanitosti. Můžeme dál a dál objevovat úžasné, nádherné, skvělé věci, pokud se vydáme cestou upřímnosti a odevzdanosti. Co zůstane po smrti tohoto hmotného těla? Pouze naše duchovní identita. Je tak hodnotná!

ATMA NIVEDANA PŘEKLAD

Je to píseň o tom, jak žít život láskyplného odevzdání se Nejvyššímu Pánu. Tato píseň předává úžasné city a také pokyny, jak se láskyplně odevzdat.

Je možné adaptovat dávné poznání do moderního světa?

V krátkosti je moje odpověď taková, že je zcela možné žít náš moderní život, každodenní život, založený na principech, které najdeme v dávných dobách duchovnosti. Na úplný úvod diskuse o tomto tématu bych chtěl jasně poukázat na to, že v našich životech existují určité pravdy, které jsou považovány za neměnné a věčné skutečnosti. Tyto věčné neměnné pravdy a principy našeho života se týkají všech lidí, jsou platné ve všech obdobích, ve všech časech, na všech místech a ve všech situacích. Cyklicky se k nám vracejí, neboť to jsou věčné a neměnné životní principy. Není tedy moc velký rozdíl, jestli se ta samá neměnná věčná pravda zjevila ve velmi dávné době, nyní, anebo se zjeví v budoucnosti. Jsou to základní, neměnné, věčné pravdy a principy našeho života, které jsou vždy platné bez ohledu na neustále proměnlivý čas, místo a okolnosti. Nejsou na nich nijak závislé.

Například se neustále opakují východy a západy Slunce či Měsíce, probouzení se, jezení, spaní, chození na záchod, dýchání, tlukot srdce… Jisté společenské hodnoty jsou od nepaměti neustále stejné a budou věčně platné i v budoucnosti. Například principy a hodnoty, jako je soucit, nenásilí, láska, spravedlnost, spolupráce, pravdomluvnost – to všechno jsou ušlechtilé vlastnosti, které z nás dělají vznešené lidi. Jsou to společné věčné principy, které započaly ve velmi velmi dávné době – existují od nepaměti. A rovněž nemají konec – budou platné vždy. Tyto vznešené lidské či duchovní principy jsou v našem životě věčně platné.

Chtěl bych přistoupit k dnešnímu tématu diskuze z druhé strany. Kdybych vás všechny požádal, abyste mi dali příklady principů, kvalit a hodnot, o kterých se mluví v Bhagavad-gítě či Šrímad Bhágavatamu, které nejsou platné v našem ideálním každodenním životě, stěží nějaký najdete. Začneme se Šrímad Bhagavad-gítou, jedním z nejstarších duchovních písem. Hovoří a vyučuje o vyšších lidských vlastnostech, jako je moc, hrdinství, nenásilí, soucit, inteligence či moudrost. Učí nás, jak být ideálním karmajogínem, gjánajogínem a bhaktijogínem, učí nás o rozdílech mezi chováním na třech úrovních – sattva, rajas, tamas, učí nás o kvalitě dobra, vášně a nevědomosti, učí nás o tom, jak žít lepší, vznešený život, a také ukazuje, co je to nízký životní styl. Učí nás, jak pro nás jídlo v kvalitě dobra bude dobré a naopak jak jídlo v kvalitě nevědomosti škodlivé. A hovoří nejen o jídle, ale o dalších aspektech života – jak žít náš život co nejlépe, v kvalitě dobra. Učí nás o dharmě a adharmě neboli o tom, co je dharma a co je adharma, co pro nás bude dobré a co špatné… – a tak bych mohl pokračovat dál a dál.

Teď mi řekněte, který z těchto principů neplatí pro vznešený život? Ukažte mi jediný příklad z učení Bhagavad-gíty, který nepodporuje správný, vznešený a hodnotný lidský život a nemá platnost i v této moderní době? Můžeme skutečně žít vznešený ideální lidský život bez těchto vyšších lidských hodnot, principů a vlastností, které Bhagavad-gíta zmiňuje? Vím, že odpověď bude „ne“. Všechno je relativní – všechny hodnoty a pravdy, které Bhagavad-gíta, jedno z dávných posvátných písem, zmiňuje, jsou zcela platné i v našem moderním životě. Byly platné i v dávných dobách a budou platné i v budoucnosti, protože to jsou věčné pravdy.

Jen zkuste ve Védách, Védántě, Upanišadách či jiných svatých písmech najít něco, co by nebylo platné. Nemyslím tím historická data a popisy, ale jejich hodnoty, principy, pravdy a světlo moudrosti.

V Bhagavad-gítě se říká, že je možné se v meditaci soustředit na špičku nosu, aby bylo možné vidět Paramátmu…

Je to tak skutečně řečeno? Je to řečeno ve výkladu. Je to řečeno v náladě, že odříkavé metody ve snaze o pocítění vědomí Boha, jako je soustředění zraku na špičku nosu či pránájáma nejsou příliš praktické a účinné. Naopak oddané zpívání a opěvování slávy Pána je mnohem přínosnější a přivede nás to k Pánu blíže. Výklad je myšlen tak, že božské spojení s Nejvyšším Pánem, Krišnou, nemůže být ve skutečnosti dosaženo pouhými technickými metodami, jako je pránájáma, soustředění zraku na špičku nosu atd. Tyhle věci mohou napomoct, nejsou ale hlavní metodou. Aby měl člověk realizaci Boha a pocítil důvěrný vztah s Ním, je nutné k Němu cítit oddanost. Jinak člověk nedokáže zaujmout Jeho pozornost. Nejvyšší Pán není přitahovaný technickými metodami pránájámy či meditace. Musí tam být přítomná láskyplná oddanost.

Dejme tomu, že budu chtít získat něčí srdce, ale budu velmi formální, strojeně příjemný. Potěším a okouzlím toho člověka? Nikoliv, bude mu jasné, že jen dodržuji nějaká suchá pravidla. Nijak ho to nezaujme a já jeho srdce nezískám. Pokud ale ten člověk bude vědět, že k němu přistupuji s láskou, tak ho to pozitivně ovlivní a přitáhne ho to ke mně a já tak získám jeho srdce. Podobné je to i s Bohem. Nejvyšší Pán nechce nic, ale neustále touží po oddané lásce svých oddaných. Nejvyšší Pán je všenaplněný, on Sám je zdrojem veškeré síly, pravdy, nádhery, blaženosti, a dokonce i extatické lásky. Ale i přesto velice touží po oddané lásce, po nové a nové láskyplné oddanosti, plné nových vlastností, krás a kouzel – jeho dychtivost není nikdy utišena. Proto se nazývá Pánem lásky. Vždy je přitahován jen čistou láskou, nikdy ne nějakými formalitami.

Můžete uvést jeden princip, který bychom měli přijmout do našeho života?

Princip poznání a moudrosti – božského poznání, nenásilí, soucitu, vzájemné lásky ke všem ve vztahu k Nejvyšší láskyhodné Pravdě. Principy ideálních činností, ideálního dobra, prospěšných činností, spojených s osvícením božským poznáním a sjednoceným s božskou láskou. Karma, gjánam a bhakti a také princip jógy, který jimi prostupuje a napomáhá jim.

Můžete být konkrétnější?

Například princip nenásilí a božského soucitu – nejen, že o něm mluvíme, ale v našich životech ho také striktně následujeme. Jste přísní vegetariáni, vzájemně se mezi sebou chováme s láskou. Konkrétním příkladem mohou být čtyři zásady. Žádné jezení masa, žádné omamné látky, žádný nedovolený sex a žádný hazard. Konkrétních příkladů, které následujeme, je spousta. Tyto jsou ale základní a zásadní a rovněž jsou velice přínosné pro vznešený život. Často rozdáváme jídlo zdarma všem bez ohledu na kastu nebo vyznání. Také lidi zdarma vzděláváme vyšším poznáním a osvícenými životními zásadami.

Proč nejste vegany? Mléko způsobuje spoustu utrpení a kvůli mléku jsou zabíjena telátka.

Už jsem slyšel o tom, jak se lidé v Evropě chovají ke kravám, aby získali jejich mléko. Souhlasím s tím, že bychom se měli stát vegany. Kdybych trvale žil na Západě, také bych byl úplným veganem. Ale v Indii je kultura zcela odlišná, vznešenější. Krávy tam nejsou utiskovány. Mluvím o hindech, védských lidech. Krávy jsou uctívané a lidé se o ně starají s láskou. Až poté, co se tele dosyta napije, podojí se zbytek mléka, který ještě ve vemeni zůstal. Jsme zvyklí pít kravské mléko stejně, jako jsme pili mléko mateřské, protože podle Véd je kráva naší zvířecí matkou. Protože pocházíme z této kultury, nemáme potřebu stát se vegany kvůli tomu, že se v Evropě týrají krávy. Naše kultura je přesně opačná. Ale plně s tebou souhlasím – aby se zamezilo týrání krav na západě kvůli produkci mléka, měli bychom se stát vegany.

Co dělat, když nám rodiče připraví jídlo s masem? Když odmítneme, tak jim ublížíme a bude to také násilí.

Dobrým způsobem harmonizace je zaujmout vůči nim velice pokorný a slušný přístup a velmi hezky a jemně je informovat o tom, že maso nejíme nikoliv proto, abychom někoho urazili, ale proto, že následujeme princip soucitu a nenásilí na zvířatech. Každý má svobodu a my jsme se rozhodli ji využít tímto způsobem. Musíme říct rodičům pravdu a snažit se jim vyjasnit princip nenásilí, vznešenosti a soucitu. Měli bychom to ale dělat velmi jemně a slušně, aby jejich ego neutrpělo. Můžeme je obejmout a říct jim: „Mami, tati, prosím, přijměte to. Moc mě bolí, když vidím zvířata trpět. Jsem individuální, mám svoji vlastní svobodu přemýšlení, cítění a chtění. Prosím, respektujte to a přijměte moje rozhodnutí. Rozhodně vás nechci nijak urazit.“ Takovou laskavou žádost zajisté neodmítnou. Tímto způsobem nezraníte jejich city a nedopustíte se tak vůči nim násilí. Každý člověk má svědomí a musí to pochopit.

Jak najdeme duchovního učitele?

Mějme otevřenou mysl a srdce a upřímně se modleme k milovanému Nejvyššímu Pánu, aby seslal dobré vedení – božského učitele a ochránce – aby nám pomohl. Pak se to jednoho dne stane. Když budeme upřímně hledat vyšší vedení, čistého božského ochránce, který nám pomůže udělat skutečný duchovní pokrok, a budeme se o něj modlit, pak se to rozhodně stane, protože upřímná modlitba nezůstane nikdy nevyslyšena. Zároveň se také musíme prakticky snažit ho nalézt – sdružovat se s různými sádhuy – s každým, kdo přijde do našeho dosahu. Bůh pomáhá těm, kteří si pomáhají sami. Snažme se tedy pomoci sami sobě, jak jen to jde, takového božského ochránce najít. Poté, co se se světci setkáme, zkoumejme v našem srdci, kým se cítíme skutečně inspirováni, a pak si za tím jděme.

Jak věřit v Boha, když ani nevěřím v sebe sama?

Jak můžeš nevěřit v sebe sama? Nevěř tomu, že nevěříš v sebe sama. Jsi tady teď právě proto, že v sebe věříš. Něco, v co pevně věříš, tě sem dnes přivedlo. Věříš v přijetí něčeho vyššího, posvátného a hezkého, proto jsi dnes přišla. Musíš pochopit, že protože existuješ, proto máš schopnost pomyslet si, že v sebe nevěříš. Jsi to ty sama, kdo má ten pocit – to znamená, že jsi. Jak můžeš popírat svoji vlastní existenci?

Ztratila jsme víru v sebe sama, protože jsem udělala v životě spoustu chyb. Není to, že bych nevěřila, že existuji, jen nemám víru ve svoji schopnost něčeho dosáhnout.

Najdi způsob, jak být úspěšná, anebo ho vytvoř. Nesnaž se být úspěšná velkolepým způsobem, ale plň drobné, pěkné věci, se kterými si poradíš a které zvládneš a budeš v nich úspěšná. Jsem si jistý, že existují krásné praktické věci, které můžeš zvládnout a být v nich úspěšná. Musíš je ale objevit, podle času, místa, okolností a tvých schopností. Tak se ti navrátí víra v sebe samou a získáš opět sebevědomí. Modli se k Pánu s otevřeným srdcem a bezpodmínečně, aby ti ukázal skutečnou cestu tvého úspěchu. A pak se to skutečně stane.

Chtěl bych ti rozhodně poradit jednu věc. Pokud něco nebude fungovat, zkus něco jiného a tak dále. Nikdy neustávej ve své snaze. I když se podíváme na životy velkých duší, můžeme vidět, že vždy šlo vše zcela hladce. Měli spoustu překážek a potíží, které museli jednu po druhé překonávat, aby nakonec dosáhli vítězství. Chyby se staly pilíři jejich úspěchu. Pouč se tedy z jejich příkladů – jak se nenechat snadno přemoct a nesesypat se, ale s trpělivostí, sebevědomím, hlubokou vírou v Pána všechno překonat. A pak v jeden moment uvidíš, že to dokážeš – jen se musíš neustále snažit.

Je jasné, že když jeden způsob života nefunguje, tak se pomalu otevírá jiný způsob. Takto je to zařízené. Řeka omílá jeden břeh, ale z druhého ustupuje a zanechává po sobě úrodnou půdu. Jedna strana se drolí, druhá je tvořena. Takových případů bych mohl dát nespočet. Podobné je to ve světě obchodu, zaměstnání či vzdělání – když něco prostě nejde, ale člověk se upřímně snaží, začne jít něco jiného. Úspěšní lidé čelili tolika selháním – jejich život šel nahoru i dolů a plno věcí jim nevyšlo. Nikdy ale neztratili naději, a když něco nešlo jedním způsobem, zkusili to nějak jinak, a tak dosáhli úspěchu. Při vzdělání také občas člověk neprojde u zkoušek anebo ztratí hodně peněz v obchodě. Párkrát to nedopadne, pak se ale dostaví úspěch. V životě se střídají prohry a vítězství. Dočasná prohra rozhodně neznamená, že nemůžeme být úspěšní.

Je dobré dát děti do školy, když školy ve Francii jen vyrábí budoucí otroky?

Abychom přežili v dnešní společnosti, každý nějaké vzdělání potřebuje. Není možné se mu vyhnout. Je ale možné vytvořit paralelní domácí vzdělávání, kde můžeme vyučovat vyšší vznešené lidské hodnoty. Ideální rodiče jsou skvělými učiteli a mají na životy svých dětí obrovský vliv. Aby rodiče naučili své děti něco vznešeného, oni sami musejí být vznešení. Musejí to, co učí děti, sami praktikovat a jít jim svým vlastním příkladem, nejen jim radit. Děti si všímají, jak jejich rodiče jednají. Takováto domácí výchova bude pro děti velmi přínosná a vyváží to negativní vliv školy. Vychovávejme je v kvalitě dobra, s vyššími, vznešenými lidskými principy. Pokud by se ale někdo rozhodl vzdělávat své děti pouze doma, musí jim pak zajistit vysoce kvalitní úroveň vzdělání.

Dijon, 2015