Jak to vypadalo v den oslavy zjevení Šrily Šrídhar Maharádže, když byl ještě přítomný na této planetě? A proč je Světová Vaišnavská Organizace tak důležitá? Přednáška z Vrindávanu z roku 11.3.2015.
Audio online:
Audio ke stažení:
https://drive.google.com/file/d/13kqIldet1Aoj6OUHn2IRr6WY1QqxyPX3/view?usp=sharing
Všechny české překlady ke stažení (mp3):
https://drive.google.com/drive/folders/1jmjPY8gs0OnJFKvRfYfBERu1C2g9frqY?usp=sharing
PŘEPIS
Dnes je ten nejsvětější den – oslava zjevení jeho božské milosti, Šríly Bhakti Rakšaka Šrídhara Dévy Gósvámího Maharádže, mého slavného guru-pāda padmy. Je třeba zmínit, že je to jeden z nejpříznivějších dní v našem životě, protože dnes, na Krišna navami, přišel na tuto Zemi velký vznešený čistý oddaný Šrí Šrí Rádhy, Krišnačandry a Čaitanji Maháprabhua, aby šířil Jejich slávu, příkladně Jim sloužil a také aby do našich životů vnesl tolik vyššího božského prospěchu. Proto bychom jeho božské milosti měli s láskou vyjádřit náš nejhlubší vděk za to, že se v tento den zde na Zemi zjevil. Náš vděk rovněž patří Šrí Šrí Rádhá-Madanamóhanovi, Šrí Šrí Rádhá-Góvindovi, Šrí Šrí Rádhá-Gópínáthovi, Šrímánu Maháprabhuovi, Nitjánandovi a Panča-tattvě za to, že v tento den vyslali svého důvěrného společníka do tohoto světa, aby nás všechny zachránil a požehnal našim životům. Z celého srdce jsme Jim hluboce vděční za to, že nás zahrnuli tak velkou milostí, když zařídili, aby jeden z Jejich nejvznešenějších oddaných sestoupil sem na Zemi.
Povaha slávy mého Guru Maharádže, Šríly Bhakti Rakšaka Šrídhara Dévy Gósvámípády, je nekonečná a neohraničená a já přemýšlím, odkud do tohoto širého oceánu vstoupit. Díky jeho bezpříčinné milosti jsem měl to obrovské štěstí, že jsem viděl, cítil a zakoušel jeho božskou přítomnost zblízka, že jsem vyrůstal a žil pod vedením mého božského učitele. Jeho bezpříčinná milost způsobila, že je můj život plný neocenitelných sladkých vzpomínek na jeho zábavy a činnosti.
Existují dva aspekty oslavování – první je tattvický, z pohledu siddhānty, a druhým jsou popisy jeho līly – jeho sladkých oddaných činností. Den zjevení čistého oddaného Pána není jen radostným a příznivým dnem pro nás, ale je to také radostná událost i pro Nejvyššího Pána a Paní – Ti jsou potěšeni nejen, když čistý oddaný opěvuje Je, ale jsou také velmi šťastní, když oddaní opěvují slávu Jejich čistého oddaného. Jak praví Nejvyšší Pán ve svatých písmech: „Velmi rád opěvuji Své oddané!“ Je těžké posoudit, kdo je blaženější – zdali čistý oddaný, který opěvuje svého Pána, anebo Nejvyšší Pán, když začne chválit své oddané. Bhakta-bhaktimān-bhagavān. Touto definicí Bhagavána Šríla Džíva Gosvámípáda velmi krásně vysvětluje jednu z významných Krišnových charakteristik. Je Bhagavánem, Jehož srdce je naplněno oddanou láskou k Jeho vlastním oddaným. Existuje spousta definicí Boha – Bhagavána, a toto je jedna z nádherných definic.
Dnes tedy máme příležitost opěvovat slávu takového vznešeného oddaného jako je Šríla Šrídhar Dév Gósvámí Maharádž, můj guru-páda-padma, nejen proto, abychom od něj získali požehnání, ale tím, že ho budeme oslavovat, velice potěšíme Nejvyššího Pána a přitáhneme Jeho milost do našich životů. Je to velmi vzácná a krásná příležitost a měli bychom ji využít.
Vzpomínám si, že když nastalo výročí dne jeho zjevení, snažili jsme se Šrílu Guru Maharádže připravit. Jak jistě víte, byl zvyklý žít velice prostě, bez jakéhokoliv luxusu, zcela spontánně a přirozeně. V tento specifický den jsme se ale snažili, aby měl Guru Maharádž velmi krásnou girlandu, pěkné oblečení, aby vypadal upraveně a Guru Maharádž to musel přijmout. Pro něj to byl obyčejný den, pro nás ale byl zcela speciální. On byl vždy připravený vyjít ven ve svém běžném oblečení, ale my jsme s láskou naléhali, aby v tento speciální den laskavě přijal naši službu a oblékl si krásné nové oblečení, které jsme pro něj pro tuto příležitost koupili a nechali nabarvit. Guru Maharádž nám přání splnil a oblékl si novou košili, novou uttarīyu a vše ostatní. Pak jsme ho ověnčili girlandou.
V pokoji Šríly Guru Maharádže v prvním poschodí visel nádherný portrét jeho Guru Maharádže, Šríly Bhaktisiddhánty Sarasvatího Thákura Prabhupády. Šríla Guru Maharádž vždycky trval na tom, aby girlanda, která se na tento obraz věšela, obsahovala květy růží, protože ty měl Šríla Sarasvatí Thákur Prabhupád velmi rád, stejně, jako lotosové květy. Růže jsme trhali přímo v zahradě našeho Šrí Čaitanja Sarasvat Mathu a Guru Maharádž dohlížel na to, aby girlanda pro jeho Gurudévu obsahovala nejméně jednu. Někdy byla z růží vyrobena celá. On sám vlastníma rukama pověsil girlandu na portrét, obětoval další květy růží a hluboce a s láskou se svému guru-pāda-padmovi a guruvarze poklonil, a pak teprve vyšel ven ze svého pokoje, doprovázen kīrtanem.
Když sešel dolů ze svého pokoje, vstoupil přímo do nádherného chrámu Šrí Gaurángy, Rádhá-Góvindarasundardžího, Girirádže a Várahadévdžího. Vzdal láskyplné pranāmy Božstvům v chrámu a pak celý chrám obešel. Když už byl starý, nedokázal dát úplný daṇḍavat (poklonu vleže), ale dříve ho vždy dělával. Pak se pomalu usadil na speciální pódium, které tam bylo na jeho vyāsa–pūju připraveno. Předtím, než se tam usadil, se ujistil, že všichni jeho duchovní bratři, kteří bývali na jeho vyāsa–pūje vždy přítomni, jsou zahrnováni láskou a úctou, že mají krásné girlandy a že jsou pohodlně usazeni. Staral se o ně s velkou péčí a láskou. Guru Maharádž se posadil uprostřed na vyāsāsan a jeho duchovní bratři seděli po jeho bocích.
Vzpomínám si, že jednou nastala nějaké pochybení v jednání s jedním jeho duchovním bratrem. Guru Maharádžovi se to vůbec nelíbilo a rozohnil se: „S mými duchovními bratry není zacházeno s náležitou úctou?“ Nedokázal to tolerovat. Kromě toho, že své duchovní bratry vždy vítal a ctil je, také dohlížel na to, abychom se všemi vaišnavy, kteří byli na oslavě přítomni, zacházeli s patřičnou úctou a láskyplnou péčí. Guru Maharádž byl ztělesněním vaišnavského jednání, byl souhrnem všech vaišnavských principů a občas se nám zmiňoval, že jeho vyāsa–pūjā znamená, že veškeré uctívání je ve skutečnosti směřováno na jeho duchovního učitele, Šrílu Bhaktisiddhántu Sarasvatího Gósvámího Thákura Prabhupádu a guruvargu, a že on je jen nástrojem, který přijímá uctívání v jejich jménu. Aby byly respektovány tradiční způsoby vyāsa–pūji, musí od svých žáků nějakou pūju přijmout, ale v konečném smyslu ji přijímá coby průzračné médium, aby veškeré toto uctívání předal svému slavnému Gurudévovi. Takový byl princip Guru Maharádžovy vyāsa–pūji.
Během vyāsa–pūji Šríla Guru Maharádž velmi nadšeně mluvil o slávě svého Gurudévy – bylo vidět, že mu jeho oslavování způsobuje obrovskou blaženost. Guru Maharádž promlouval Hari-kathā ve stejném stylu jako Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákur. Mnoho z Guru Maharádžových duchovních bratrů říkalo, že když uslyšeli Hari-kathā proudící z lotosových úst Šríly Šrídhara Maharádže, cítili, že slyší Hari-kathāmṛtam přímo od jejich Guru Maharádže. Tak to vnímali. Guru Maharádž říkával, že nasál způsob Hari-kathā svého Gurudévy proto, že byl dobrým posluchačem. „Když můj Guru Maharádž promlouval Hari-kathā, já jsem velmi pozorně poslouchal, abych pochytil každičký bod. Býval bych nerad, kdyby mi unikl byť jen kousek nektaru Hari-kathā, který proudil z lotosových úst mého Guru Maharádže. Vstřebával jsem jeho Hari-kathā do hloubi mého srdce a tak kdykoliv, když se pustím do Hari-kathā, přirozeně z něj proudí ven. Proto mají někteří moji duchovní bratři dojem, že slyší Hari-kathā od Šríly Sarasvatího Gósvámího Thákura Prabhupády.“ To poukazuje na živoucí vztah – sambandha–jñānam – mezi skvělým žákem a skvělým Gurudévem, slavným žákem a slavným Gurudévem.
Světová Vaišnavská Organizace
Nálada World Vaishnava Association (Světové vaišnavské organizace) není ničím jiným, než Guru Maharádžovou náladou či náladou Šríly Bhaktivédánty Svámího Maharádže, Šríly Bhaktisiddhánty Sarasvatího Thákura, Bhaktivinóda Thákura, šesti Gósvámích a celé naší rūpānuga-guruvargy. Následujeme náladu World Vaishnava Association, která přišla od Šrí Krišny Čaitanji Maháprabhua a byla ustanovená Šesti Gósvámími, zplnomocněnými Pánem Čaitanjou, a zejména byla rozšířena Šrílou Džívou Gósvámípádem, s plným pověřením od ostatních Gósvámích. A Šríla Bhaktivinód Thákur, Šríla Sarasvatí Gósvámí Maharádž a Šríla Guru Maharádž nesli toto poselství rūpānuga-dhara Vishva Vaishnava Raj Sabhy po celé jejich životy.
Já jsem byl tehdy ještě malý, ale vzpomínám si, že setkání Vishva Vaishnava Raj Sabhy se odehrávalo ve Šrí Čaitanja Sarasvat Mathu den po Gaura Púrnimě. Na tuto událost se scházelo mnoho vznešených Guru Maharádžových duchovních bratrů. Taková byla nálada Šríly Bhaktivinóda Thákura i Šríly Sarasvatího Thákura Prabhupády, jehož poslední instrukce jasně zmiňuje – *a.
Nálada všech, počínaje Šrí Krišnou Čaitanjou Maháprabhuem, přes Ráje Rámánandu, Šest Gósvámích, rūpānuga-guruvargu, Sarasvatího Gósvámího Thákura Prabhupádu, Guru Maharádže, Bhaktivédántu Svámího Maharádže – je náladou harmonie, která je plná vědomí Krišny. Proto Šríla Bhaktisiddhánta Prabhupáda zvolil jako název svého anglicky psaného magazínu The Harmonist. Mohl vybrat jakékoliv jiné pojmenování, jako například Pánova svatá jména, ale vybral si specificky The Harmonist. On sám totiž byl ideálním harmonistou a on i náš Guru Maharádž také chtěli, abychom se i my všichni stali ideálními harmonisty ve vědomí Krišny.
Šríla Guru Maharádž nazýval Šrí Čaitanja Sarasvat Math místem jednoty – božské jednoty v rozdílnosti. Povaha světa vyšších božských realizací není černobílá, ale, podobně jako duha, obsahuje mnoho barev. Kromě černé a bílé existuje taková spousta barev oddanosti! Můžeme vidět, že Božský Pár a Šrímán Maháprabhu jsou uctíváni tolika barevnými oddanými náladami, ne pouze jedinou. Všechny společně se spojují v jednotě.
*b
Nejvyšší Pán je jeden jediný. Náladou celé naší guruvargy je tedy jednota v rozdílnosti. Láskyplné všezahrnující spojení. Šríla Guru Maharádž často říkával, že náboženství je správné uzpůsobení. Správné uzpůsobení znamená, že do našeho života přináší správnou harmonii. Také říkával, že vědomí Krišny je všezahrnující, všejednotící a všeharmonizující. Samozřejmě to musí být chápáno správně – žádné kompromisy se zlem nejsou přípustné.
V Rádhá-Krišna līle i v Gauránga līle to můžeme vidět také – je tam tolik oddaných a tolik druhů oddaných nálad a služeb, ale vše je spojené vzájemnými láskyplnými vztahy a vědomím jedné krásné blažené rodiny Krišny, Rádhy a Čaitanji. Pokud si dnes slíbíme, že se budeme snažit propagovat myšlenku Krišny si vědomé harmonie, která je samotným motem World Vaishnava Association, bude to úžasné a Guru Maharádž i celá guruvarga budou naší snahou velmi potěšeni.
Šríla Sarasvatí Gósvámí Prabhupád o Guru Maharádžovi prohlásil, že Šríla Šrídhar Maharádž je odborníkem na poznání písem. Śāstra nipuṇa Šrídhar Maharádž. Předtím, než mu udělil sannyās, mu vybral jméno Bhakti Éka Rakšaka – ale pak zjistil, že dle snskrtské gramatiky slovo „éka“ není úplně vhodné, a tak to změnil na Bhakti Rakšaka Šrídhara. Bhakti Rakšaka znamená ochránce čisté oddanosti. Když Šríla Bhaktisiddhánta Thákur prohlásil, že śāstra nipuṇa Šrídhar Maharádž,
že je plný poznání svatých písem a že je v nich zběhlý. Měl tím na mysli, že Šríla Šrídhar Maharádž má hlubokou realizaci významu šáster. Proto také později poznamenal: „Poté, co odejdu, zanechám tu po sobě kvalifikované žáky, kteří dále ponesou čistý proud oddanosti Rúpy a Raghunátha. Jsem rád, když si mohu být jistý, že mojí vznešení kvalifikovaní žáci budou pokračovat v čistotě Rúpa-Raghunátha Dhary.“ Zmínil také, že Šríla Šrídhar Maharádž je jeden z jeho předních a nejdražších milovaných žáků.
Následujíc náladu a touhu Šríly Sarasvatího Gósvámího Prabhupády, Šríla Svámí Maharádž také s láskou poznamenal: „Považuji Šrílu Šrídhara Maharádže za mého śikṣā-gurudévu. Bhaktisiddhánta Sarasvatí Prabhupád si ho obzvláště vážil.“ A všichni víme, že tito dva měli po mnoho let velmi důvěrný a láskyplný vztah. Jak za časů jejich duchovního učitele, tak po jeho odchodu Bhaktivédánta Svámí Maharádž po měsíce hostíval Šrílu Guru Maharádže ve svém vlastním domě, aby rozprávěl Hari-kathā. Měli spolu nádherný vztah.
Vrindávan, 3.11.2015