Emocemi nabitá přednáška o milosti, která k nám proudí skrze písně napsané velkými dušemi minulosti… Přednáška z Francie, z 25.8.2013.

Audio online:

Audio ke stažení:
https://drive.google.com/file/d/1w-WQGnqeTudqW0NMeFWBf11KQsSHZewV/view?usp=sharing

Všechny české překlady ke stažení (mp3):
https://drive.google.com/drive/folders/1jmjPY8gs0OnJFKvRfYfBERu1C2g9frqY?usp=sharing

PŘEPIS

Svět bhajana-sangītu, svět oddaných písní, je krásný a sladký. Pokud se skutečně dokážeme ponořit hluboko do tohoto nejkrásnějšího nektarového bhajana-sangītu, nalezneme v něm nevyčerpatelnou zásobu oddané blaženosti. Brahma-samhitá krásně vysvětluje, že každé slovo se v duchovním světě stane písní. Každé slovo, které oddaní na úrovni Gólóky vysloví, nezůstane jen obyčejným slovem, ale promění se v píseň. Každý krok se stane tanečním krokem. Náš Pán je tak milostivý! Chce nám požehnat tolika nektarovými dary. My si jich často ani nejsme vědomi, a tak k nim zůstáváme lhostejní.

Oddané písně, které napsali čistí, vznešení oddaní, nevyšly z nějaké básnické představivosti. Vyjevily se z hloubi jejich oddaných realizací, byly utvořeny z jejich oddaných chutí. Jsou plné života! Všechny tyto speciální oddané písně vyvstaly z hloubi jejich oddané lásky k Rádhá-Madana-móhanovi, Paňča Tattvě a Gaura Harimu. Je nezbytně nutné, abychom na to pamatovali, když zpíváme písně, které nám tito velcí oddaní předali. K těmto písním bychom měli cítit plnou úctu a oddanost, protože ony jsou nektarovou realizací pramenící ze srdcí těchto oddaných. A tyto láskyplné oddané realizace se neliší od Krišny, od Božského Páru, Maháprabhua, Pána Nitjánandy či Gadádhary Prabhua. Proto se na mnoha místech ve svatých písmech říká nāma-nāmī-abheda – opěvování Rádhy a Krišny, Čaitanji a Nitjánandy, zpívání Jejich svatých jmen a Oni samotní se od sebe vzájemně neliší. Jejich svatá jména a Jejich oslavování jsou dvěma různými způsoby Jejich projevení. Je naprosto zásadní, abychom ke světu oddaných písní přistupovali s hlubokou vírou, úctou a se snahou o oddanost.

Proto Thákur Bhaktivinód ve své písni Bodo Sukher Khabor Gai zpívá: „Všem vám přináším blaženou zprávu. Tu nejpříznivější zprávu o nesrovnatelném daru, který čeká na vás všechny! Prosím pochopte, jak je milostivý Pán Nitjánanda a Pán Gadádhar!“

Povaha milosti Šrí Šrí Rádhy a Krišny nezná hranic. Koneckonců je to realizace vnitřního světa, je to duchovní realizace – realizace srdce. Není to hmotná realizace, kterou najdeme někde venku. Když se nám podaří ponořit se hluboko do nektarové nálady čisté oddané lásky těchto písní, zakusíme úžasnou chuť a zažijeme něco nádherného. Vznešení čistí oddaní na mnoha místech nesčetněkrát oslavují milost Nejvyššího Pána. Říkají Mu: „Ó Pane, prosím, uděl mi Tvou milost. Nežádám o spravedlnost. Kdybys měl být spravedlivý, těžko bys ve mně našel nějakou dobrou vlastnost, na základě které bych si něco dobrého zasloužil. Potřebuji Tvoji milost.“

V písmech existuje velké množství úžasných, nádherných veršů! To je důvodem, proč můžeme najít v životě vznešených oddaných tolik intenzivních modliteb k lotosovým nohám Nejvyššího Pána a Paní a Maháprabhua o Jejich milost. Nepatrný oddaný, jako jsem já, může pouze záviset na milosti Šrí Šrí Rádhy a Krišny, Gaurahariho a Paňča-Tattvy. Cítím, že jsem zcela závislý na laskavé milosti Gaura-Nitjánandy a Rádhá-Krišnačandry. Rád bych předal mému Pánu toto poselství: „Ó můj Pane, laskavě na mne neuplatňuj Tvoji spravedlnost, protože nemám vlastnosti, díky kterým bych si cokoliv zasloužil. Buď ke mně, prosím, milosrdný, neboť potřebuji Tvoji bezpříčinnou milost.“

Pánovu milost bychom měli uctívat z celého srdce. Když se staneme skutečnými uctívateli této milosti, pak se můžeme stát čistými uctívateli Nejvyššího Pána. Protože Nejvyšší Pán a Jeho milost a stejně tak Šrímatí Rádhárání a Její milost jsou jedním. Milost je jejich druhým já. Milost je zosobněním Božského Páru. Proto bychom měli opěvovat slávu Pánovy milosti. Stejně jako neustále opěvujeme slávu svatých jmen Nejvyššího Pána, podobně bychom měli opěvovat slávu Jeho milosrdenství. Na mnoha místech v písmech je spousta nádher­ných veršů, které z celého srdce opěvují slávu jmen Nejvyššího Pána a Nejvyšší Paní a Jejich milost, jako například:

nāma-saṅkīrtanaṁ yasya
sarva-pāpa praṇāśanam
praṇāmo duḥkha-śamanas
taṁ namāmi hariṁ param

S úctou se klaním Nejvyššímu Pánu Harimu. Společné zpívání Jeho svatých jmen ničí veškeré následky hříchů a poklony Jemu zbavují veškerého hmotného utrpení.“

Šrímad-Bhágavatam 12.13.23

tava kathāmṛtaṁ tapta-jīvanaṁ
kavibhir īḍitaṁ kalmaṣāpaham
ś ravaṇa-maṅgalaṁ śrīmad ātataṁ
bhuvi gṛṇanti ye bhūri-dā janāḥ

Nektar Tvých slov a popisy Tvých činností jsou životem těch, kdo trpí v tomto hmotném světě. Tato vyprávění, předávaná učenými mudrci, odstraňují veškeré hříšné reakce a udílejí příznivý osud každému, kdo jim naslouchá. Tato vyprávění se šíří po celém světě a jsou plná duchovní síly. Ti, kdo hlásají toto Boží poselství, jsou velmi štědří lidé.“

Šrímad-Bhágavatam 10.31.9

Krišnova milost se také projevila skrze tyto jedinečné verše Bhagavad-gíty:

man-manā bhava mad-bhakto
mad-yājī māṁ namaskuru
mām evaiṣyasi satyaṁ te
pratijāne priyo ’si me

Vždy na Mě mysli, staň se Mým oddaným, uctívej Mě a klaň se mi. Tak ke Mně bezpochyby dospěješ. Slibuji ti to, protože jsi Můj velmi drahý přítel.“

Bhagavad-gítá 18.65

mac-cittā mad-gata-prāṇā
bodhayantaḥ parasparam
kathayantaś ca māṁ nityaṁ
tuṣyanti ca ramanti ca

Moji čistí oddaní dlí myšlenkami vždy u Mne, své životy plně zasvěcují službě Mně a nacházejí velké uspokojení a blaženost v tom, že se o Mně neustále navzájem poučují a baví.“

Bhagavad-gítá 10.9

Maháprabhu zpíval:

nāmnām akāri bahudhā nija-sarva-śaktis
tatrārpitā niyamitaḥ smarane na kālaḥ
etādṛśī tava kṛpā bhagavān mamāpi
durdaivam īdṛśam ihājani nānurāgaḥ

Ó můj Pane, Tvoje svaté jméno je příznivé pro všechny a těchto jmen, jako je Krišna či Góvinda, prostřednictvím kterých se zjevuješ, máš neomezený počet. Do svých mnoha svatých jmen jsi laskavě vložil všechny své transcendentální energie. Pro zpívání těchto jmen neexistují žádná přísná pravidla týkající se místa nebo času. Ze své bezpříčinné milosti jsi sestoupil v podobě božského zvuku, ale já mám velkou smůlu, že žádnou lásku ke Tvému svatému jménu necítím.“

Šrí Čaitanja Čaritámrita, Antja 20.16

ayi nanda-tanuja kiṅkaraṁ
patitaṁ māṁ viṣame bhavāmbudhau
kṛpayā tava pāda-paṅkaja
sthita-dhūlī-sadṛśaṁ vicintaya

Ó synu Mahárádže Nandy, přirozenou povahou jsem Tvojí okrajovou energií, Tvým věčným milujícím služebníkem. Velkoryse jsi mi daroval svobodnou vůli, ale zneužitím této cenné svobody mě pod vlivem mahā-māyi postupně sváděl sobecký požitek. Místo toho, abych Ti sloužil, jsem upadl do oceánu rození a umírání. Zachraň mne laskavě z tohoto moře utrpení a považuj mne za částečku prachu u Tvých lotosových nohou.“

Šrí Čaitanja Čaritámrita, Antja 20.32

Nejskvělejší oslava vztahu s Nejvyšším Pánem je projevená v posledním verši Šikšástaky:

āśliṣya vā pāda-ratāṁ pinaṣṭu mām
adarśanān marma-hatāṁ karotu vā
yathā tathā vā vidadhātu lampaṭo
mat-prāṇa-nāthas tu sa eva nāparaḥ

Krišna Mě může láskyplně obejmout anebo Mě pošlapat svýma nohama. Může Mi zlomit srdce tím, že se přede Mnou skryje. Nechť si ten prostopášný panovník dělá, cokoli se Mu zachce, ale vždy bude jediným Pánem Mého života.“

Šrí Čaitanja Čaritámrita, Antja 20.47

jayati jayati nāmānanda-rūpaṁ murārer
viramita-nija-dharma-dhyāna-pūjādi-yatnam
katham api sakṛd āttaṁ mukti-daṁ prāṇināṁ yat
paramaṁ amṛtam ekaṁ jīvanaṁ bhūṣanaṁ me

Sláva extázi ve službě božského jména! Pokud se nám podaří dostat se do styku s tímto zvukem, pak všechny naše činnosti ustrnou – nebudeme už mít potřebu dělat cokoliv jiného. Naše nejrůznější povinnosti pozbudou své důležitosti, jakmile dosáhneme služby Krišnovu svatému jménu.“

Sanátan Gósvámí, Brihad Bhágavatámrita 1.1.9

Gópáldží Mandir, Rouen, Francie, 25.8.2013